Tuomainen, Antti: Uzdrowiciel

Antti Tuomainen: Uzdrowiciel
Antti Tuomainen: Uzdrowiciel

Autor: Antti Tuomainen
Tytuł oryginału: Parantaja
Wydawnictwo: Albatros, 2013
Język oryginału: fiński
Seria:
Tłumaczenie: Edyta Jurkiewicz-Rohrbacher
Liczba stron: 240

Nieodległa przyszłość. Świat chyli się ku upadkowi powodowanemu przez nieodwracalne zmiany klimatyczne. Helsinki nęka półroczna pora deszczowa. Tunele metra są zalane wodą, wiele dzielnic zdewastowały powodzie, stopniowo kończą się zapasy wody pitnej i jedzenia.

Miasto terroryzuje nieuchwytny seryjny morderca używający pseudonimu Uzdrowiciel, który w ramach zemsty za globalną katastrofę ekologiczną zabija prezesów korporacji przemysłowych oraz ich rodziny. Z powodu braków kadrowych policja nie jest w stanie prowadzić większości najważniejszych śledztw; jej rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa obywatelom przejmują prywatne firmy ochroniarskie.

Dwa dni przed Wigilią w niejasnych okolicznościach znika Johanna Lehtinen, dziennikarka helsińskiej gazety, która zbierała materiał do artykułu o Uzdrowicielu. Zaginięcie kobiety niepokoi jedynie jej męża, mało znanego poetę, Tapio Lehtinena. Zarówno przełożony Johanny, jak policja mają związane ręce. Poeta wyrusza więc sam na poszukiwanie ukochanej. Po nitce do kłębka odkrywa nieznane fakty z przeszłości żony. Johannę i człowieka uważanego przez policję za głównego podejrzanego w śledztwie dotyczącym Uzdrowiciela – studenta medycyny Pasiego Tarkiainena – przed pięcioma laty uznanego za zmarłego, którego ślady genetyczne odkryto na miejscach zbrodni – łączyło kiedyś uczucie.

Wbrew wszelkim przeciwnościom i niebezpieczeństwu na jakie się naraża, Tapio nie traci nadziei, że odzyska Johannę. W upadającym świecie nadzieja to jedyne, co mu pozostało…

Pobierz darmowy fragment w postaci pliku epub.

Dodaj komentarz