Chłopiec tatusia (Rafał Chojnacki)

Emelie Schepp: W imię syna
Emelie Schepp: W imię syna

Aż trudno uwierzyć, że to już czwarty tom serii, której bohaterką jest prokurator Jana Berzelius. Niedawno Wydawnictwo Sonia Draga przypomniało poprzednie trzy tomy (wcześniej publikowane przez innego wydawcę), teraz możemy kontynuować opowieść o sprawach kryminalnych, w które angażuje się ta prawniczka.

Już sam tytuł sugeruje nam, że będzie tu chodziło o chłopca. I rzeczywiście, maluch ma 6 lat, mieszka w Norrköping, a nazywa się Jonathan Wittel. Kluczowym momentem zawiązania akcji jest tu telefon, który syn wykonuje do ojca, by powiadomić go, że ktoś obcy jest w domu. Na miejscu okazuje się, że żona Sama Wittela nie żyje, a mały Jonathan zniknął. Taka wersja wydarzeń trafia na biurka policji i prokuratury. Nad sprawą – oprócz rzecz jasna prokurator Barzelius – pracują również znani już z poprzednich tomów policjanci Levin i Bolander.

Tymczasem trwają poszukiwania. Z jednej strony pełną parą rusza policyjna machina, z drugiej zaś lokalna społeczność próbuje wesprzeć Sama Wittela, przeczesując tereny w sąsiedztwie domu. Wszyscy wiedzą, że o życiu chłopca może decydować czas.
Niespodziewanie na polu gry pojawia się Danilo Peña, morderca, który pojawił się w tej sadze już wcześniej. Jana Berzelius wysłała go za kratki, a on sam pała rządzą zemsty. Może się jednak okazać, że posiada on informacje, które okażą się kluczowe.

Autorka sprawnie operuje kryminalną stylistyką. Dlatego nie brakuje tu zwrotów akcji, a sam finał jest solidnie zaprojektowany. W przypadku dobrego kryminału, zakończenie powinno zmusić czytelnika do zrewidowania jego przemyśleń z czasu lektury. Tak jest i tym razem. Na dodatek sporo tu dusznej atmosfery, ukrywanych tajemnic i napięcia, budowanego przez relacje między bohaterami. Z resztą czytelnicy poprzednich tomów serii nie będą zaskoczeni – kreowane przez Schepp postaci są wielowymiarowe i mają z reguły silne charaktery.

Seria o Janie Berzelius nie należy w Polsce do najpopularniejszych skandynawskich kryminałów, uważam, że niesłusznie. Należałoby umieścić ją wśród najlepszych obecnie wydawanych książek w tym gatunku.

Autor: Rafał Chojnacki

Emelie Schepp, W imię syna, Sonia Draga, 2023.

Dodaj komentarz