Sprawa osobista (Rafał Chojnacki)

Jonas Moström: Niebo jest zawsze wyżej
Jonas Moström: Niebo jest zawsze wyżej

Jonas Moström to pisarz, którego nazwisko jest już w Szwecji wyrobioną marką. Niebo jest zawsze wyżej to jego dziewiąta powieść kryminalna, pierwsza z nowej serii, której bohaterką jest psychiatra Nathalie Svensson, specjalista od psychopatii. Współpracuje ona z policyjną grupą dochodzeniową, jako profiler. Autor ma więc doświadczenie, debiutował w 2004 roku, można więc uznać, że pisze nieśpiesznie, choć regularnie.

Jak wielu innych skandynawskich autorów Moström nie stroni również od warstwy obyczajowej, która sprawia, że kryminalna intryga może momentami snuć się na uboczu fabuły, by w kluczowym dla sprawy momencie przycisnąć czytelnika. Dowiadujemy się zatem, że Nathalie rozstała się ze swoim mężem Håkanem, a dzieci mieszkają u niej co drugi tydzień. Właśnie jeden z takich „wolnych” tygodni staje się zalążkiem do stworzenia kryminalnej intrygi.

Kiedy Nathalie umawia się na spotkanie z aktorem Rickardem Ekengårdem, z którym wcześniej przeżyła już pewną przygodę, nie wie jeszcze, że znajdzie się w centrum wydarzeń, jakimi zwykle zajmuje się zza biurka. Przy słynnej fontannie na Karlaplan, będącej centralnym miejscem bogatej sztokholmskiej dzielnicy Östermalm, aktor rzeczywiście na nią czeka. Tyle tylko że jest martwy, a jego ciało zanurzone jest w wodach fontanny. Najgorsze jednak jest to, że sposób, w jaki popełniono zabójstwo, jest Nathalie bardzo dobrze znany. Dziesięć lat wcześniej w podobny sposób zginął jej narzeczony, Adam. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że wówczas nie zidentyfikowano i nie schwytano sprawcy. Wiele wskazuje więc na to, że Ekengård nie był przypadkową ofiarą. Na dodatek okazuje się że śledztwo w sprawie śmierci aktora ma prowadzić Frank, dawny przyjaciel Adama. Te osobiste akcenty sprawiają, że dla Nathalie nie może to być zwyczajne śledztwo.

Moström bardzo lekką ręką kreśli postacie, pozostawiając czytelnikowi wiele miejsca do własnej interpretacji. Bardzo dobrze łączy ze sobą wątki, sprawiając że lektura jego książek może być dla fana kryminałów bardzo dobrą zabawą. Dodatkowo opisuje ciekawe lokalizacje, głównie w Sztokholmie, ale również w Uppsali, z której pochodzi jego bohaterka. Kto wie, może wraz z rozwojem serii również jego śladem wyruszą zwiedzać te miasta polscy turyści, tak jak ma to już miejsce w przypadku wycieczek szlakami Stiega Larssona.

Jonas Moström, Niebo jest zawsze wyżej, Czarna Owca, 2018.

Autor: Rafał Chojnacki

Dodaj komentarz